ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΟ ΝΕΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

ΚΑΡΤΑ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗ & ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ

•Θα λάβω κάποια κάρτα σπουδαστή; Μπορώ να βγάλω εκπτωτικό πάσο για τις συγκοινωνίες;

Όλοι οι συμμετέχοντες στα προγράμματα του Διδασκαλείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας, λαμβάνουν κάρτα σπουδαστή από τη Γραμματεία. Αυτή η κάρτα χρησιμοποιείται στο εστιατόριο της Φιλοσοφικής Σχολής (βλέπε ενότητα Διαμονή & Διατροφή), και για τις Εξετάσεις Πιστοποίησης Β2. Με την κάρτα σπουδαστή, δεν μπορείτε να αποκτήσετε εκπτωτικό πάσο για τις συγκοινωνίες ή να είστε δικαιούχοι μειωμένων εισιτηρίων.

•Πού μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα σπουδαστή;

Η κάρτα σπουδαστή χρησιμοποιείται στο εστιατόριο της Φιλοσοφικής Σχολής (βλέπε ενότητα Διαμονή & Διατροφή), στις Εξετάσεις Πιστοποίησης Β2 και στις επισκέψεις σε Μουσεία.

•Μπορώ να λάβω έκπτωση για τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς;

Οι σπουδαστές του Διδασκαλείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας, δεν είναι δικαιούχοι έκπτωσης για τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Σύμφωνα με την Ελληνική νομοθεσία, σπουδαστές μέχρι 25 ετών, που έχουν κάρτα σπουδαστή από το Πανεπιστήμιό τους, δικαιούνται εκπτωτικό πάσο για τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και μειωμένα εισιτήρια. Επίσης, οι κάρτες AISIC, δεν γίνονται δεκτές από τα μέσα μαζικής μεταφοράς.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη νομοθεσία για τα μειωμένα εισιτήρια θα βρείτε εδώ.